Torque Game | 5. Aşama

UPBGE oyun motoru ile kendi bilgisayar oyunumu yapmaya devam ediyorum. Önceki yazımda oyuna toplanabilen objeler, yerini kendimiz belirleyebileceğimiz checkpoint noktaları, bir kısım görüntü ve ses efektleri eklediğimden bahsetmiştim.

Bilgisayar oyunu yapımı 5. aşamada değiştirdiğimiz karakterlerin oyun içerisindeki rollerini oluşturmaya başladım.


İndir “Torque Game Step 5” Torque_Game_Step_5.rar – 37 defa indirildi – 56 MB


LİCENSE / LİSANS


Hami Cihat SERTCAN isimli yazarın Torque Game Step 5 başlıklı eseri bu Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
https://hamisertcan.com/2020/06/18/torque-game-5-asama/ bağlantısındaki esere dayalı olarak.


Oyun yapımına başladığım ilk aşamada oyun içerisinde değiştirilebilen karakterler ve bu karakterlerin farklı özellikleri olacağından bahsetmiştim. Bu doğrultuda oyuna üç farklı karakter tipi eklemiş bu karakterler arasında geçiş efektleri ve karakter geçişinin ardından ana karakterin ağırlık ve hareket gibi özelliklerinde değişiklikler yapmıştım. Ancak bu değişikliğin tam olarak ne işimize yarayacağını henüz açıklamamıştım.

Bu aşamada karakterler arasındaki geçişleri oyun içerisinde nasıl kullanacağımızı az çok tamamlamış bulunuyorum. Daha farklı işlevler eklemeyi de düşünüyorum ancak şimdilik bu kadarını tamamlayabildim. Aslında bu aşama diğer aşamalardan daha zor oldu diyebilirim. Bir işi yapmanın genelde birden çok yöntemi olduğu gibi bu yöntemler arasında en doğruyu bulmak bazen çokça deneme yapmayı gerektiriyor. Bu aşamayı tamamlarken de birçok farklı denemeler yaptım ve en sonunda oyunu bu hale getirdim.

Yerçekimi ile oynamak !

Aslında karakter geçişleri ile karakterin temel özelliklerinde çokta bir değişiklik olmuyor. Örneğin hafif karakterimize geçtiğimizde karakterin ağırlığı azalıyor ancak bunun oyunda çok belirgin bir etkisi yok. Asıl etkiyi başkaca kodlar ile sağlıyoruz. Hafif karakterin hava akımı olan kısma geldiğinde yer çekiminin değiştirilmesi gibi.

Demir karaktere geçtiğimizde karakterin manyetik objelere tutunması içinde ilk aşamada yerçekimini kullanmayı düşündüm ancak bu durum bazı problemler doğurdu. Örneğin manyetik obje üzerinde hareket ederken objenin arka tarafına geçtiğimizde yerçekimi bizi objeden uzaklaştıracaktır. Daha büyük bir problem ise objenin kenarlarına yaklaştığımızda yine objeden ayrılacak olmamız. Bu sorunu çözmek için yabancı forumlarda yaptığım araştırma sonucunda bulduğum bir satırlık kodu kullandım. Bu kod sayesinde her çeşit objeye doğru bir vektör oluşturmak mümkün, daha sonra yapılması gereken ise bu vektöre göre itme etkisi oluşturmak böylelikle karakterimizin konumu önemli olmaksızın manyetik objeye doğru yapılan itki ile objeye tutunma sağlanıyor.

Başka platformlara doğru karakteri fırlatmak

Karakteri fırlatmanın eğlenceli olabileceğini oyunu yapmaya başladığımdan beri düşünüyordum. İlk denemelerimde de bu iş için bazı fırlatma platformları yapmıştım. Ancak karakter bu platformlara takılıp gitmesi gereken doğrultuda hareket edemeyince bende daha farklı bir yöntem denedim. Bu yöntemde karakteri ilk olarak yukarı yönde yükseltip fizik özelliklerini havada asılı kalabilmesi için sıfırlıyorum daha sonra atış gerçekleştiğinde karakterin fizik özelliklerini yeniden aktif ediyorum böylelikle hiç bir objeye takılma olmuyor. Ayrıca atış başladığında karakterin hangi yöne doğru fırlatılacağını anlamak için oyuna bir ok işareti ekledim ve bu oku ana karakterin çocuğu olarak ayarladım. Böylelikle karakter rotasyonunda değişiklik olduğunda okun rotasyonu da aynı şekilde değişime uğruyor.

Karakteri fırlatma işlemi başladığında yön oklarının işlevini karakterin rotasyonunda değişiklik yapacak şekilde ayarlardım. Kamera rotasyonunda değişiklik yapma tuşları olan w,a,s,d tuşlarını da yapabilirdim ancak görüş açısında değişiklik yapmak gerekebildiğinden bu tuşlar yerine yön oklarını kullanmayı daha uygun buldum.

Bir cevap yazın