Sonsuz Döngü Video Yapımı

Bu yazımda sonsuz döngü video yapımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Konu hakkında hazırladığım programı kendi işleriniz için kullanabilirsiniz.


İndir “Endless Loop Video Maker” Endless_Loop_Video_Maker.rar – 73 defa indirildi – 85 KB


Önceki yazımda animasyonlu dokular hakkında bilgi vermeye çalışmıştım. Konu hakkında hazırladığım örnek üzerinden de oyunlarımızda animasyonlu dokuları nasıl kullanacağımızı açıklamıştım. Yazımın sonunda ise örnek olarak kullandığım portal efektinin sonsuz döngü halinde devam ettiğine dikkat çekmiş ve konu hakkında başka bir yazı yazacağımı belirtmiştim.

Sonsuz döngü video ne demek ?

Sonsuz döngü videolarda, video bitip, tekrar en baştan başladığında videonun tekrar ettiği anlaşılmaz. Bunun anahtarı ise videonun son karesinin, videonun ilk karesinden önceki kare olmasıdır. Biraz karışık değil mi ?

Aşağıdaki örnek videoyu izleyip yazıyı okumaya devam ederseniz sanırım her şey daha net anlaşılacaktır.

Konuyu açıklamak için hazırladığım sahneyi merak edenler için kısaca açıklayayım. Sahnedeki bulutların hareketleri dynamic sky adında bir eklenti sayesinde olmaktadır. Bu eklentinin bir takım özelliklerine kendi ayar penceresinden ulaşılabiliyor. Ancak bu ayarlar yeterli değil derseniz shader editor penceresinden world kısmından bütün bağlantılara ulaşabilirsiniz. Bulutların hareket etmesi için yapılması gereken de bulutların konumunu belirleyen kısımlara keyframeler atamak olacaktır. Dağlara gelince onlar içinde eklenti mevcut A.N.T landscape adlı eklenti ile çok kısa sürede istenen şekilde dağlar oluşturmak mümkün bundan sonra yapılması gereken ise bu dağlar için mateyal hazırlamak. Basitçe karlı dağ efekti verebilmek için önceden kullandığım renk karışım düğüm bağlantısı, gradient ve musgrave texture kombinasyonu ile de materyali hazırladım. Sonrası malum, kamera konumlandırma ve render…

Videonun açıklaması

Elde etmeye çalıştığım sonsuz döngü video 90 karelik bir video. Ancak sonsuz döngü bir video elde etmek için elde etmek istediğiniz kare sayısından daha fazla kareye ihtiyacınız olacaktır.

Ben örneğimde 90 karelik video için 179 kare kullandım. İlk 89 kare 2. kareden itibaren başlayıp 90. karede son buluyor. Bu işlem gerçekleşirken yaptığım düğüm sayesinde karelerin alfa kanalları da 0 dan 1 e gidiyor. Yani başka bir değişle karelerin saydamlıkları giderek azalıyor ve son karede opak hale geliyor. Böylelikle son karede 89. kareyi görüyoruz ilk karede ise 90. kareyi. Saydamlık arttırma işlemi de 90 kareye yayıldığı için değişim fark edilmiyor.

Bu yöntem bütün videolarda işe yarar mı ?

Hayır işe yaramaz. sonsuz döngü video yapımı her videoya uygulanabilir ancak alınan sonuç her video için tatmin edici seviyede olmayacaktır. Ne tarz videolarda iyi sonuç alınabileceği net sınırlarla ifade edilemez ancak genel olarak belirgin şekilleri olmayan maddelerin (su, ateş, bulut, duman, vs.) videoları bu işlem için uygun olabilir.

Bu yazımda sonsuz döngü videolar hakkında bilgi verdim. Konu hakkında hazırladığım düğümü de sizlerin kullanımına sundum. Her ne kadar animasyonlu dokular hakkında bilgi vermiş olsam da dokuların tam olarak nasıl konumlandırılacağı ve nihai animasyonlu dokunun nasıl elde edildiğini henüz açıklamadım. Gelecek yazımda animasyonlu dokular hakkında hazırladığım işlerinizi fazlasıyla kolaylaştıracak başka bir çalışmamı paylaşmayı planlıyorum.

Bu yazıda %d yorum var

Bir cevap yazın