Yaptığım İlk Bilgisayar Oyunu

Çocukluğumdan beri oyun oynamayı ve oyunları incelemeyi sevmişimdir. Yaşı yetişenler bilirler eskiden atariler vardı. Üzerlerinde kaset yuvaları olurdu ve şimdikinin grafikleriyle kıyaslanması bile mümkün olamayacak seviyede grafikleri olan bu oyunları saatlerce oynardık. Oyunları oynardık da acaba bu oyunlar nasıl yapılıyor diye hep de merak ederdim.

2013 senesine geldiğimizde artık bilgisayar oyunları yaygınlaşmış atariler unutulmuştu bile. Bilgisayar atarilere göre daha fazla etkileşimde bulunabildiğimiz bir aletti. Birçok farklı program ile grafik, model benzeri şeyleri yapabiliyorduk. Oyun yapımı da bunlar gibi olabilirdi. Çok azda olsa kodlama bilgim de vardı. İşte böyle bir durumda, merakımın da teşviki ile konuyu araştırmaya başladım. Araştırmalarım sonucunda oyun yapımı için oyun motorlarının kullanıldığını öğrendim. Ama hangi oyun motorunu kullanmalıydım. Uzunca bir sürede bu konuda araştırma yaptıktan sonra Unity oyun motorunda karar kıldım. O zamanlar Unity oyun motoru kısmen ücretsizdi, ayrıca Unity hakkında azda olsa Türkçe kaynak da vardı.

Oyun yapımı karmaşık bir işti ve kodlama da dahil olmak üzere birçok farklı uzmanlık gerektiriyordu. Ancak öncelerden beri 3D programları kullanıyordum yani üç boyutlu tasarım dünyasına yabancı değildim. Oyunlarımda kullanacağım modelleri yapmakta sıkıntı yaşamam, kodlama ve diğer disiplinleri de araştırır öğrenirim diye düşünerek, kendi oyunumu yapma hevesiyle kolları sıvadım.

Youtube da Unity hakkında ders videoları araştırdım. Karşıma basit bir rolling ball game (top ile yuvarlanma oyunu) yapımıyla ilgili içerik çıktı. İçerikte sıfırdan bu oyunun yapımı anlatılıyordu ve Türkçe’ ydi. Anlatılanları harfiyen takip ederek, kendimden de bir şeyler katarak bu oyunu yaptım. Oyunun oynanabilir hale gelişinin ardından birkaç tanıdığıma da oyunu denettim ve tüm bu süreç ve sonuç beni fazlasıyla mutlu etti. Evet birçok şeyi aynen kopyaladım (kodlardan bahsediyorum) ancak yinede benim tasarımım olan özgün bir şeyler ortaya çıkmıştı ve bunun verdiği hissiyat anlatılamaz…

Bu oyun Unity oyun motoru kullanarak yaptığım ilk ve son oyun oldu maalesef. Sonraları Blender ın içerisinde bir oyun motorunu olduğunu öğrenmemle Unity oyun motoru ile olan maceramı rafa kaldırıp Blender oyun motoruna yöneldim ve sonraki oyunlarımın tamamını Blender kullanarak yaptım.

Bir cevap yazın