Yapım Aşamalarını Kaydettiğim Oyun (Bu oyunu indirebilirsiniz)

Bu oyunu yaparken kayıt alıp, Blender oyun motoru kullanılarak oyun nasıl yapılır meraklısına sunmaya çalışmıştım. Tabi süreç çok uzun olduğu için izleyeni sıkmamak adına videoları bir miktar hızlandırdım. Video kaydı yapıp yayımlamamın amacı oyun yapımını öğretmek değildi sadece hangi aşamalardan geçiliyor bir oyun yapılırken bunu izleyenlere göstermeyi amaçlamıştım.

Oyunu oynamadan önce nasıl oynanacağını anlamak için oyun hakkında bölümüne bakın mutlaka. Ben bakmadan oynayayım dedim tuşları bulamadım. Nasıl oynanacağına dair bir şeyler oyunun ilk aşamasında mutlaka olmalıymış…

Oyunu yaparken en çok mekan tasarımında zorlandım. Aslında bitmiş halinde bile mekan tasarımı beni tam olarak tatmin etti diyemeyeceğim maalesef. Mermi uzunca bir yol izleyeceği için çok büyük bir mekan tasarlamak gerekiyordu ve ben bu kadar büyük bir açıklığı ne şekilde göze hoş gösteririm bilemedim doğrusu. Şimdi yeniden yapacak olsam bu şekilde bir mekan tasarımı yapmam…

Topun namlusunu ayarlamak da biraz kafa karıştırıcı olmuştu. Sebebi de blender da objelerin rotasyonunun benim kullandığım kodlarda derece cinsinden olmamasından kaynaklıydı. Derece sistemi 0 dan başlayıp 360 derecede biten bir sistem değildi. Yanlış hatırlamıyorsam rotasyon bilgisi radyan cinsindendi. Anlaşılır olabilmesi adına rotasyon bilgisini dereceye çevirmiştim.

Bir diğer sorunda merminin çok hızlı gidiyor olmasından kaynaklı fizik problemleriydi. Mermi çok hızlı olduğu için etkileşeceği objelerin içlerinden geçiyordu. Çarpışmadan önceki konumu belirleyip mermiyi bu noktadan daha düşük bir hızla fırlatarak sorunu çözdüm diye hatırlıyorum ama emin olamadım…

Kameranın mermiyi mi yoksa topumu izleyecek olması da bir başka problemdi. Yani fırlatma gerçekleşmeden önce kamera topu göstermeli, fırlatmadan sonra mermiyi izlemeli çarpışmanın gerçekleşmesi ve objelerin yıkılması süresi boyunca belli bir uzaklıktan yıkılan objeleri göstermeli, tüm bunların ardından yeni merminin ateşlenebilmesi için yeniden topu gösterecek açıya gelmesi gerekiyordu.

Sonuç olarak görsel olarak tatmin edici olmasa da oynanabilir bir oyun ortaya çıkmıştı. Ayrıca oyun yapımına merakı olan ancak hiçbir şey bilmeyen insanlar için oyun yapım süreçlerini kaba taslak anlatabilecek bir video serisi çekme fırsatım da oldu.

Meraklısı için oyun yapım süreçleri:

  1. Aşama oyun alanının yapımı

2.Aşama oyunda kullanılacak objelerin yapımı

3. Aşama oyun kodlarının yazılması ve bir takım arayüz objelerinin yapımı

4. Aşama oyunu yaptığım kadarıyla yayımladığım bir video bu aşamada henüz menü ve level geçişleri yok sadece bir sahnelik oyun.

Bir cevap yazın