Gerçek Zamanlı Taktik Oyunu

Blender oyun motoru ile yaptığım ama bir türlü tamamlayamadığım fps tarzı oyundan sonra, oynamaktan zevk aldığım “kuleni savun” ismiyle anılan gerçek zamanlı taktik tarzı bir oyun yapmaya niyetlendim.

Bu tarz bir oyunda en önemli faktör savunma yapan objelerin (silahlar, toplar, vs) düşman objelerden birine yada birkaçına hasar vermesini sağlayacak yazılımdır.

Bu iş için öncelikle savunma yapan objelerin, kapsama alanına giren düşman objeleri seçmesi gerekiyor. Daha sonra bu objelere tanımlanan health property (can puanı özelliği) azaltılır, düşmanın can puanı sıfırlanınca düşman ölür. Ancak burada şöyle bir problem vardı ki savunma objelerine tanımladığım mesafe sensörü bütün düşman objelerini seçiyordu ve tek bir düşmana hasar vermesi gerekirken kapsama alanına giren bütün düşman objelerine hasar veriyordu. Youtube da bir miktar araştırmanın ardından bu sorunu çözmek için kullanabileceğim altın değerinde birkaç satır kod buldum. Bu kodu bulmamın ardından artık oyun yapılabilir seviye ye ulaşmıştı.

Bu oyunda birkaç önemli şeyi daha öğrenme fırsatı buldum. Bunlar biri taktik oyunların vazgeçilmezi oyuna istenilen objenin eklenmesi hususu. Bu husus ekonomi yapılarını, savunma yapılarını hatta Age of Empires oyunlarda gördüğümüz asker yetiştirme kamplarının ve benzeri objelerin oyuna eklenmesini kapsıyor.

Bir diğer husus da menüler. Basit gibi durabilir ancak menülerde son derece önemli. Menü butonları ile oyuncunun etkileşimi, farklı bölümlere geçişler, oyunun grafik ayarlarının ayarlanması vb… Burada da önemli bir sorunla karşılaşmıştım. Öyle ki menü, alt menüler ve oyun farklı sahnelere kuruluyordu ancak bu sahnelerin birbirleri ile iletişimde olmaları gerekiyordu. Örneğin oyunun grafik ayarlarını yaptığınız bir alt menü ile asıl oyun sahnesi etkileşimde olmalı ki grafikler oyuncuya ona göre yansıyabilsin. Bu sorunu da sahneler arasında mesajlar göndererek çözüme kavuşturdum. Ama yakın zamanda bu iş için kullanılabilecek farklı bir yöntem öğrendim ki ilerleyen yazılarımda bu kolaylığı sizlerle de paylaşacağım…

Sonuç: Menülerde dahil olmak üzere tamamladığım bir oyun oldu. Ancak özellikle level tasarımı, yapılan hamlelerin geri dönüşlerindeki eksiklikler, efekt eksikliği gibi belli başlı konularda birçok eksiklikler ihtiva eden bir oyun olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bu oyunu eldeki objelere yeniden kaplamalar yaparak ve düzenleyerek, bir çok efektler ve farklı özellikler ekleyerek yeniden yapmıştım. Nedendir bilinmez hala yayımlamadım. Yakın zamanda son yaptığım oyunu da yayımlamayı planlıyorum sizlerde böylelikle gelişimi görme fırsatı bulabileceksiniz. Her şey için takipte kalın…

Bir cevap yazın