Bu Oyunun Yeri Bende Başka !

Oyun yapımı macerama Unity oyun motoruyla başladım ama Unity ile devam etmedim. Tam olarak hatırlayamıyorum ancak sanırım Unity ile başka bir oyun yapımı için uğraşırken Unity’ nin ücretsiz versiyonundan kaynaklı bir takım kısıtlamalar yaşadığım için farklı bir oyun motoru arayışına giriştim.

Blender oyun motorunu daha önceden duymuştum ancak Blender oyun motoru ile ilgili neredeyse hiç Türkçe kaynak yoktu. Gerçi Türkçe kaynak yokluğu (İngilizcemin vasat olmasına rağmen 🙂 ) bana neredeyse hiçbir zaman engel olmadı ama en azından başlarken bazı şeyleri kendi dilimden dinlemek isterdim. Blender oyun yapımı için fazlaca kullanılan bir oyun motoru değildi. Haliyle yabancı kaynaklarda yetersiz olabilirdi. Yapılan oyunlardan beni bu oyun motorunu öğrenmeye ikna edecek kalitede oyun da yoktu maalesef. Tüm bu bilinmezlik ve verilen emeğin boşa gitme ihtimali beni korkutsa da, Blender Oyun Motorunu öğrenmeye karar verdim.

Normalde, bir işe yeni başladığımda basit bir şeyler yapmayı hedeflerim. Basit şeylerden edindiğim tecrübe ile daha zor olanlara niyetlenirim ancak bu oyun için böyle olmadı… Aslında bu durumda kaynak eksikliği de önemli rol oynadı diyebilirim. Çünkü genelde oyun motorlarında fps tarzı oyun yapımı birçok kullanıcı tarafından daha fazla rağbet görüyor. Haliyle fps tarzı oyun yapımıyla ilgili de daha fazla içerik bulunabiliyor. Blender Oyun Motoruna geldiğimizde de fps oyun yapımıyla ilgili içerik yokluklar içinde en az olanıydı 🙂

Bende fps oyun yapmaya karar verdim. Nereden başlayayım ne yapayım derken daha kafamda bir şeyleri netleştirmeden oyunu yaparken buldum kendimi. Aslında modelleme de dahil olmak üzere birçok konuda eksikliğim vardı. Hal böyle olunca modelleme, kaplama, dokuları bake etme, ışıklandırma, ses ve görüntü efektleri gibi birçok konuda araştırmalar yapmak zorunda kaldım.

Sonuç: Bu oyunu hiçbir zaman tamamlayamadım. Bir aydan uzunca bir zamanı yukarıda da değindiğim birçok farklı konuda araştırma ve uygulama yaparak geçirdim. Evet oyun bitmedi ancak oyunu yaparken birçok farklı alanda tecrübeler edindim. Blender oyun motoru kullanarak yaptığım diğer oyunlarda buradan öğrendiklerimi kullandım.

Şimdilerde Blender yeni bir oyun motoruna sahip bu yeni oyun motoru grafik desteğini Blender’ a 2.8 sürümü ile gelen Eevee render motorundan alıyor. Eevee render motorunun sunduğu imkanlar ve grafik performansı eski Blender render motorundan kat be kat daha iyi ve bu durum beni yeni oyunlar yapmaya teşvik ediyor. Aslında Blender oyun motorunun en büyük eksikliği bana göre grafik kalitesinin yetersizliğiydi artık bu yeni render motoru sorunumuzu çözdüğüne göre neden UPBGE dünyada en çok kullanılan oyun motorlarından biri olmasın ki ?

Gelecek yazılarımda UPBGE hakkında detaylı incelemeler yapacağım. Şimdiden UPBGE ile ilk oyunumu yapmaya başladım bile… Üstelik yeni oyunumu yapmaya sizleri de dahil etme niyetindeyim…

Bir cevap yazın