AK-47 Modeli

Aslında bu modeli aklımda olan fps tarzı bir oyun için kullanılabilecek bir model olarak yapmıştım.

Oyun için kullanırım diye düşündüğüm için yüzey sayısını düşük tutmaya çalıştım. Sonuç olarak 1951 yüzeyde modeli bitirmişim.

Aslında sonraki yazılarımda daha ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım ancak burada da yeri gelmişken biraz değineyim. Oyunlar için model yapmak ile başka türlü çalışmalar için model yapmak farklı disiplinler.

Animasyon ve görselleştirme çalışmalarında render bir defaya mahsus yapılırken oyunlarda render işlemi anlık olarak yapılmak zorunda. Üstelik saniyede en az 25 defa bu işlemlerin yapılması gerekiyor. Haliyle bu durum bilgisayar donanımına ciddi bir işlem yükü getiriyor. Yapılacak hesaplama çok ancak yapılabilecek işlem sınırlı olunca, oyun yapımcılarına bazı kısıtlamalar doğuyor.

Bu kısıtlamalardan belki de en önemlisi modeli düşük yüzey sayısı ile tamamlamaya çalışmak. Bu aşamada farklı modelleme yöntemleri mevcut. Bazıları modeli yüksek yüzey sayısıyla tamamlayıp daha sonra yüzey azaltma yoluna giderken, bazıları da modelleme aşamasında yüzey sayısını düşük tutmaya çalışır. Aslında bu durum modellenecek objeye de bağlı. Genellikle sert köşe ve kenarlar ihtiva eden modeller baştan itibaren düşük yüzeyli olarak yapılmaya çalışılırken, insan, hayvan gibi görece daha az sert köşe ve kenar ihtiva eden modeller, heykeltraşlık programları (zbrush vb) veya blender için heykeltraşlık modu kullanılarak yapıldıktan sonra objenin topolojisine de dikkat edilerek yüzey azaltma işlemine tabi tutulurlar ya da obje üzerine örülen düşük yüzeyli modelleme teknikleriyle yeniden yapılırlar.

Bu konu hakkında şimdilik bu kadar. Sonraki yazılarımda mutlaka bu konu hakkında daha ayrıntılı açıklama yapmaya çalışacağım.

Bu modelin zamanında indirme linkini de vermişim ancak sanırım silinmiş. Dosyaları kontrol edip eğer hala bende duruyorsa sitemde yapmayı planladığım ücretsiz indirilebilen içerikler bölümünde paylaşırım…

Bir cevap yazın