Patlama Animasyonu

Blender ile duman simülasyonu yapmayı öğrenmeye başladığım zamanlarda yaptığım bir çalışma. Tabi ki birçok eksiği var. Ama söylediğim gibi öğrenme amaçlı yaptığım bir çalışma idi.

Animasyonda gözüme çarpan temel eksiklikler veya yanlışları sıralarsak;

  1. Patlama süresi uzun sürüyor gerçekte bir patlama bir saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşir. İlk şeklin aniden genişlemesinin ardından duman ve hala yanan bir kısım alev yükselir.
  2. Alev çok fazla. Bir patlamada ilk başta ortaya çıkan alev çok kısa bir zamanda azalarak yerini dumana bırakır. Bu durum petrol türevi veya gaz türevi yanıcılar için geçerli değil tabi. Ancak bizim animasyonumuzda patlayıcı madde bu tarz bir madde değil ya da en azından yaparken ben öyle yapmamıştım 🙂
  3. Materyal gerçekçi değil. Artık blender yeni bir duman ve alev simülasyon motoru kullanıyor ayrıca eskiden cycles içerisinde render edilemeyen duman ve alev simülasyonları artık cycles render motoru içerisinde de render edilebiliyor. Bu durum çok daha gerçekçi alev simülasyonlarının yapılabilmesinin ve daha gerçekçi renderler alınabilmesinin önünü açtı. Ancak söylemeden geçemeyeceğim hala render ve bake süreleri çok uzun sürüyor malesef. Bazı ücretli programlarda neredeyse anlık olarak simülasyon yapılabildiği düşünüldüğünde blender’ ın daha çok yolu var bu konuda denilebilir.
  4. Kameranın sabit duruşu animasyonun çekiciliğini azaltmış. Benim ilk animasyon denemelerimin tamamında bu problem var aslında. Kamerayı sabitleyip (genelde aksiyonun tam karşısında olacak şekilde) animasyonları render ediyordum. Üç boyutlu bir simülasyon yapıp, bu simülasyonu tam karşıdan ve hiç kamera hareketi olmadan izleyiciyle buluşturmak estetik olarak bir hata.

Sonuç: Aslında buradan bir ders çıkarılabilir evet ilk yaptığınız işler kötü olabilir ancak hiç kimse ilk seferde iyi şeyler ortaya çıkaramaz. Bu süreç sürekli yeni şeyler denemeyi, her seferinde de bir önce yaptığınız işlerden elde ettiğiniz bilgi ve tecrübeyi yeni işlerinize yansıtarak gelişir. Bu sebeple denemekten ve paylaşmaktan korkmayın. Birçok eski çalışmam yaptığım hataları fark etmek ve yeni yapacağım işlerde bana rehber olmak için iyi birer kaynak olarak bir yerlerde duruyorlar, hiç kimse izlemese de benim için birer anısı var ve bunları sergilemekten de kaçınmıyorum…

Bir cevap yazın