Oyun için Mekan Tasarımı

2014 senesinde zaman zaman girdiğim bir forumdaki kullanıcılardan bazıları oyun yapmaya heves etmişlerdi ancak ekiplerinde modellemeci yoktu ve bu amaçla bir yazıda ekiplerine modelleme yapacak birilerini arıyorlardı.

Oyun yapımının ne kadar zahmetli ve uzun süren bir iş olduğunu bildiğimden ve bu çalışmanın internet üzerinden bağlantı sağlanarak koordinesinin mümkün olamayacağına inandığımdan ilk başta okuyup geçecektim. Çünkü ben farklı bir yerde yaşıyordum ve oyunu yapacak ekip farklı yerlerde yaşıyorlardı. Ancak sonra nedendir bilinmez içimde bu işe katkı yapma fikri belirdi.

Tabi ki uzunca bir süre bu ekiple çalışmayı düşünmüyordum ancak belkide onların yapacağı oyuna katkı yapabilirdim. Bu vesileyle yeni şeyler öğrenmek için bir amacımda olurdu.

Forum üzerinden ekiple ( Tek bir kişi de olabilir, emin değilim 🙂 ) iletişim kurdum onlarda bana fps tarzı bir oyun yapacaklarını ve oyunda kullanılacak bir mekanın üç boyutlu modeline ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bana kaba taslak bir çizim gönderip mekanı tasarlamamı istediler. Tüm bunların üzerine bende bir süre çabalayıp bu çalışmayı yapmıştım. Çalışmam birkaç tane farklı ev, ağaçlar ev içinde kullanılacak basit modeller, dışarıda küçük bir park ve park için bazı basit modellerden oluşuyordu. Mekanı tamamlayıp hiçbir karşılık beklemeden ekibe gönderdim.

Sonuç: Sanırım o oyun hiçbir zaman yapılamadı. Ancak ben uğraşırken yeni şeyler öğrendim. Sonralardan yaptığım fps tarzı bir oyunda burda edindiğim bilgilerden faydalandım.

Tavsiye: Her işi bir karşılık bekleyerek yapmayın, bazen karşılık beklemeden yaptığınız işler sizlere yeni şeyler öğreneme imkanı sağlar. Kullandığınız programların bilmediğiniz özelliklerini keşfetmek, yaptığınız işte hızınızı arttırmak için mutlaka arada bir daha önce denemediğiniz şeyleri yapmak için kendinize amaçlar edinin. Bu amaç tanımadığınız birilerine, başaramayacaklarını bildiğiniz halde mekan tasarımı yapmak da olabilir…

Bir cevap yazın